Vyjádření MKS k situaci v Katalánsku

PROHLÁŠENÍ MORAVSKÉHO KULATÉHO STOLU KE KATALÁNSKÉMU

REFERENDU
_________________________________________________________________________

Španělské království sestává z devatenácti autonomních území. Jedním z nich je Katalánsko.

Katalánský zákonodárný sbor vyhlásil na 1. říjen 2017 konání referenda o nezávislosti země na Španělsku. Státní policie vnikla do několika katalánských vládních budov, zabavila hlasovací lístky a urny, prohledává tiskárny, uzavírá webové stránky, předvolala 755 starostů (z celkového počtu 900), kteří poskytli na svých radnicích prostory pro volební místnosti. Španělská vláda požaduje jejich potrestání a hrozí žalářem i celé katalánské autonomní vládě.

Vyhrocený spor mezi vládou autonomní oblasti Katalánsko a centrální španělskou vládou o referendum je způsoben odlišným výkladem zákonů Španělského království. Centrální vláda argumentuje španělskou ústavou, která konání referenda nepovoluje, a nedělitelností státu. Vláda Katalánska se zase odvolává na trestní zákoník, který vyhlášení referenda neposuzuje jako trestný čin a naopak obviňuje centrální vládu z porušování práva na svobodu projevu, shromažďování a svobodu občanů vyjadřovat se hlasováním.

Katalánci vyhlašují do Evropy přesvědčení, že jejich boj za možnost uspořádání referenda o samostatnosti se netýká pouze Španělska, ale celé Evropy. Je to podle nich boj za zachování demokracie v celé evropské společnosti, za občanská práva jaké požadují občané v celé Evropě.

Zástupci organizací na 23. Sněmu Moravského kulatého stolu, který se konal v Brně dne 23.9.2017, se shodli na vyjádření podpory katalánské vládě a na podpoře konání referenda.
A to i z toho důvodu, že trpkost španělské politické kultury, jakou pociťují Katalánci, se v mnohém podobá trpkosti Moravanů z politické kultury v současné České republice.

V Brně, 27.9.2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *